trešdiena, 2012. gada 1. augusts

Solidarity with Belarus 

Ir pagājis jau vairāk nekā gads, kopš manas otrā un līdz šim arī pēdējās viesošanās Baltkrievijā. Kā jau daudziem zināms, 2011. gada 29. jūnijs Minskā man izvērtās gana interesants – ar dalību protesta akcijā, aizturēšanu, diplomātisko notu u.t.t.

Faktiski jau manā dzīvē nekas nav mainījies un dažubrīd liekas, ka tā uzmanība, kura tika saņemta, daudzreiz ir nepamatoti liela. Neko TĀDU jau es neizdarīju un nekas TĀDS jau nenotika! Tas bija tikai darbs, tikai drusku neierastos apstākļos! Šajā situācijā man liekas, ka Sandijs Semjonovs vai Atis Klimovičs, kas bijuši daudz bīstamākās vietās, vai Zane Peneze, kas viena pati devās uz Sīriju, ir pelnījuši daudz lielāku uzmanību un cieņu!

Taču kaut kas tomēr šajā laikā ir mainījies! Mana attieksme pret Baltkrieviju ir kļuvusi daudz personiskāka. Un tāpēc es uzskatu par savu pienākumu darīt kaut ko vairāk, lai par situāciju šajā valstī uzzinātu pēc iespējams lielāks skaits cilvēku. Šī gada sākumā daudzviet pasaulē kļuva populāra vienkāršu cilvēku uzsāktā akcija Kony 2012. Domāju daudzi par šo akciju ir dzirdējuši un skatījušies šo video: http://www.youtube.com/watch?v=Y4MnpzG5Sqc

Jā, jūs esat kļuvuši par vienu no nu jau vairāk nekā 92 miljoniem cilvēku, kas tagad zina vismaz kaut ko par Starptautiskās krimināltiesas vajāto kara noziedznieku no Ugandas Džozefu Koniju (Joseph Kony). Bet man rodas jautājums – cik no visiem skatītājiem Latvijā var tā uzreiz pieiet pie kartes un bez liekas kavēšanās parādīt, kur atrodas Uganda? Un cik daudz cilvēku ir iesaistījušies šīs kampaņas atbalstīšanā? Domāju, ka ļoti maz!

Es gribētu uzdot vēl dažus jautājumus!  
Cik no Jums var pieiet pie kartes un bez liekas vilcināšanās parādīt uz kartes, kur atrodas BALTKRIEVIJA? Jā, domāju, ka tas nesagādās problēmas nevienam, jo Baltkrievija tiešām ir mūsu kaimiņvalsts.
Cik no Jums zina kaut ko par cilvēku vārdā Aļesjs Beļatskis?
Pieļauju, ka salīdzinoši neliels skaits to, kuri ir sekojuši ziņām un zina, ka Aļesjs ir baltkrievu cilvēktiesību aizsardzības organizācijas „Vesna” vadītājs, kurš nu jau gadu tiek turēts ieslodzījumā it kā par krāpšanos ar nodokļu nomaksu. Taču, visticamāk, ir ļoti maz cilvēku, kuri zina, ka šis cilvēks ar savu darbību, aizstāvot cilvēktiesību ievērošanu Baltkrievijā ir uzkāpis uz varžacīm ne vienam vien baltkrievu politiskajam līderim, ieskaitot pašu Aleksandru Lukašenko. Tieši savas darbības dēļ, ne finansiālo pārkāpumu dēļ, Aļesjs Beļatskis pašlaik atrodas cietumā un pamatoti tiek uzskatīts par vienu no daudzajiem politieslodzītajiem.

Un te vēl viens jautājums – cik daudzi no Jums zina par akciju „Brīvību Aļesjam Beļatskim”? http://freeales.fidh.net Domāju, ka ļoti, ļoti, ļoti nedaudzi. Bet, varbūt pēc šeit uzrakstītā jau par dažiem cilvēkiem vairāk!

Es ilgi domāju uzrakstīt šo rakstu, taču tagad ir pienācis, manuprāt, īstais laiks.

4. augustā aprit tieši gads kopš Aļesjs Beļatskis tika apcietināts. Gadu vēlāk gan Baltkrievijā, gan citur pasaulē tiek rīkota „solidaritātes diena ar Baltkrievijas pilsonisko sabiedrību”. https://www.facebook.com/groups/368867776513480/

Jebkuram interesentam ir iespējas iesaistīties šajā akcijā, paužot ne tikai atbalstu vienam cilvēktiesību aktīvistam, bet arī visiem baltkrieviem, kuru cilvēktiesības bieži vien tiek pārkāptas un tas laikam gan vairs nav noslēpums arī lielākajai daļai latvijas iedzīvotāju! Un nav jau nepieciešams šim mērķim izlietot kaut kādus milzīgus līdzekļus. Pietiks ar to, ka paudīsiet savu atbalstu šai Facebook izveidotajai grupai, varbūt aizsūtīsiet kādu fotogrāfiju ar savu pausto atbalstu solidaritātei, varbūt parakstīsiet petīciju par Aļesja Beļatska atbrīvošanu. http://freeales.spring96.org/en  (starp citu, līdz šim šo petīciju ir parakstījuši tikai trīs cilvēki no Latvijas, no kuriem viens esmu es, un vēl viena ir Latvijā studējoša baltkrievu meitene)

Tas viss tiešām aizņems tikai dažas minūtes mūsu visu dārgā laika, taču ticiet man – mūsu kaimiņiem mūsu atbalsts ir vajadzīgs! Šī nav kaut kāda vienkārša demagoģija… No daudziem baltkrieviem esmu dzirdējis, ka lietuvieši un poļi mūs atbalsta, bet no letiņiem – nekā! Pat sankcijas pret Lukašenko režīmu visa Eiropa kaismīgi atbalstīja, bet letiņiem bija iebildumi (nu, daļēji gan to var arī saprast!).

Atklāti sakot, man ir drusku kauns… Tāpēc visās šajās akcijās jau esmu iesaistījies un ceru, ka šeit rakstītais uzrunās arī vēl kādu!P.S. Ja nu gadījumā, kādam ir interese vairāk iesaistīties līdzīgās aktivitātēs, droši rakstiet - darbvedis@gmail.com

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru